skip to Main Content

istanbul trzęsienie ziemi

Władze miejskie i centralne zintensyfikowały prace przygotowawcze i kontrolę najbardziej zagrożonych obiektów. O tym, jak wielki kataklizm może czekać Stambuł, jest żywioł, który nawiedził Izmit w sierpniu 1999 roku. Wstrząs pozbawił wówczas życia 17 tysięcy ludzi, 44 tysiące zranił i zmiótł z powierzchni ziemi 40 tysięcy domów. Statystyka historycznych trzęsień w północno-zachodniej Turcji jest przerażająca. Od 1900 roku Turcję nawiedziło już ponad 200 katastrofalnych trzęsień ziemi, które spowodowały śmierć blisko 100 tysięcy ludzi oraz zniszczenie ponad pół miliona budynków.

  1. W ciągu kilku sekund zginąć może kilkadziesiąt tysięcy ludzi.
  2. W 1776 roku miasto niemal zniknęło z powierzchni ziemi, gdy wstrząs o sile M7.5 zabił tysiące mieszkańców.
  3. Nie jest już małym miasteczkiem zamieszkiwanym przez setki czy tysiące osób, lecz kilkanaście milionów.
  4. Najmniejsze zagrożenie wstrząsami obejmuje jedynie regiony środkowo-zachodnie, w tym stolicę Ankarę, a także obszary położone na południe i południowy wschód od niej, w tym Kapadocję.
  5. Specjaliści przewidują, że w najbliższych latach w Stambule, największym mieście Turcji, liczącym około 15 mln mieszkańców, może dojść do potężnego trzęsienia ziemi.

Najbardziej niebezpieczny jest natomiast Stambuł. Tureccy naukowcy, którzy wtórują swoim kolegom z całego świata, są zdania, że kolejne wielkie trzęsienie ziemi nawiedzi właśnie to miasto położone na pograniczu Europy i Azji. Do kolejnego potężnego wstrząsu w Turcji może dojść w każdej chwili – ostrzegają sejsmolodzy. W bezpośrednim zagrożeniu znajdą się mieszkańcy i tysiące turystów w Elazig, Malatya i Adıyaman, a także Sanliurfy, Diyarbakır i Gaziantep.

Najtragiczniejsza katastrofa w historii Turcji

Była to najtragiczniejsza klęska żywiołowa we współczesnej historii Turcji. Wiele miejscowości w południowo-wschodnich regionach kraju zostało dosłownie zmiecionych z powierzchni ziemi. Straty materialne sięgnęły astronomicznych 80 miliardów dolarów. Po lutowym trzęsieniu ziemi na południu Turcji geolodzy ostrzegli, że spodziewane w Stambule trzęsienie ziemi mogłoby pochłonąć nawet 100 tys.

Tymczasem ze statystyk biur podróży wynika, co trzeci Polak, który w tym roku wybiera się na wakacje za granicę, planuje podróż właśnie do Turcji. Podjęcie działań jest odpowiedzią na poważne zagrożenia sejsmiczne oraz ostrzeżenia ekspertów w tej sprawie. Przed tygodniem jeden z nich Naci Gorur ocenił, że rejon Morza Marmara, który zamieszkuje około 17 mln ludzi, może zostać dotknięty wstrząsami o sile od 7,2 do 7,6 stopnia w skali Richtera.

Stambuł zagrożony trzęsieniem ziemi

Ich strefa przesuwa się coraz dalej na zachód, w kierunku miasta. Prognozowane jest przesunięcie się uskoku o 4 metry, co uwolnione zostanie w postaci wstrząsu, którego siła jest szacowana między M7.1 a M7.5. Minister zauważył też, że podjęto już znaczące kroki w celu wzmocnienia infrastruktury krytycznej największej tureckiej metropolii przed zbliżającym się trzęsieniem ziemi. — Niedawno odnowiono liny wiszące mostów nad Bosforem i przeprowadzono rutynowe inspekcje w celu oceny ich gotowości — powiadomił. Oznacza to, że do odprężenia może dojść w każdej chwili, a wówczas bardzo silny wstrząs jest nieunikniony. W bezpośrednim zagrożeniu znajdą się mieszkańcy i turyści w Elazig, Malatya i Adıyaman, a także w Sanliurfy, Diyarbakır i Gaziantep.

Domów, które pilnie wymagają przekształcenia, wyniesie ponad 1,5 bln lir tureckich (49,8 mld dolarów). Wstrząsy sprzed kilku dni stanowią kolejne potwierdzenie tego, że mieszkańcy i turyści przybywający do Stambułu nie mogą się czuć bezpiecznie. Wystarczyło kilkadziesiąt sekund, aby wiele miejscowości w południowej Turcji przestało istnieć. Ostatni bilans mówi o co najmniej 16 tysiącach zabitych i 67 tysiącach rannych.

istanbul trzęsienie ziemi

Mając to na uwadze, w każdej chwili należy również spodziewać się dużego trzęsienia ziemi na półwyspie Schwachlu na Morzu Marmara na południe od Stambułu, który liczy ponad 16 milionów mieszkańców. Region ten jest częścią systemu uskoków północnej Anatolii, gdzie w 1999 roku w pobliżu Izmit miało miejsce ostatnie trzęsienie ziemi, które pochłonęło około 20 tys. Główne ramię uskoku biegnie bezpośrednio między Stambułem a Schwachlu. Jest to określane jako „luka sejsmiczna” przez badaczy trzęsień ziemi. Możliwość przewidywania zbliżającego się wybuchu trzęsień ziemi od dawna była marzeniem geologów. Ostrzeżenie o zbliżającym się trzęsieniu ziemi może uratować wiele istnień ludzkich w nagłych wypadkach, ponieważ będzie czas na opuszczenie budynków zagrożonych zawaleniem i udanie się w stosunkowo bezpieczne obszary.

Tymczasem co trzeci Polak, który w tym roku wybiera się na wakacje za granicę, planuje podróż właśnie do Turcji. Ostatnio trzęsienie ziemi o sile 7,6 w skali Richtera nawiedziło Stambuł w sierpniu 1999 r. Samo epicentrum znajdowało się wtedy w okolicy miasta Izmit położonego 80 km dalej.

Jak uchronić się przed skutkami trzęsienia ziemi? Lekcja z Erzin

Wstrząsy wywołały też tsunami na Morzu Marmara. Według naukowców wstrząsy o takiej sile mogą spowodować zawalenie się około 90 tysięcy budynków i uszkodzić ponad ćwierć miliona kolejnych. Z rachunków wynika, że żywioł pozostawiłby w tej sytuacji 4,5 milion mieszkańców miasta bez dachu nad głową. Plan Dlaczego ja do tej pory zarówno w sprzedaży detal obejmuje utworzenie kilku miast satelickich dla kilku milionów mieszkańców. Choć nowe budynki stawiane są zgodnie z surowym prawem budowlanymi, to jednak wcześniej nikt się nimi nie przejmował. Wznoszone były bez żadnych norm, stając się betonowymi trumnami dla tysięcy uwięzionych w nich ludzi.

Turcja. Władze Stambułu przygotowują miasto na “niszczycielski” kataklizm

O tym, że w praktyce nadal nie jest to możliwe, nawet po dziesięcioleciach badań, tragicznie świadczą ostatnie katastrofalne trzęsienia ziemi w Turcji i Syrii. W wywiadzie dla brytyjskiej gazety “The Guardian” profesor Okan Tuysuz, dyrektor Eurazjatyckiego Instytutu Nauk o Ziemi, przewidział potężne trzęsienie ziemi w rejonie Stambułu w nadchodzących latach. https://www.wallstreetacademy.net/dominic-raab-wezwal-do-bojkotu-g20-w-zwiazku-z-propozycja-arabii-saudyjskiej-by-eksmitowac-plemie-beduinow-z-ojczyzny/ Po prostu nie wiemy dokładnie, kiedy to się stanie. Istnieje jednak 65-procentowe prawdopodobieństwo, że Stambuł zostanie dotknięty trzęsieniem ziemi o sile 7,6 w skali Richtera do 2030 r. Stambuł, największe miasto Turcji, położone między Europą a Azją, jest zagrożone potężnym trzęsieniem ziemi. Nikt już nie pyta, czy ono nastąpi, tylko kiedy to się stanie.

Back To Top